Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Rusza "Akademia Sołtysa"

27.11.2017

Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich serdecznie zaprasza osoby pełniące funkcję sołtysów na obszarze województwa zachodniopomorskiego a także innych liderów wiejskich do uczestnictwa w cyklu spotkań informacyjno-szkoleniowych pod wspólną nazwą "Akademia Sołtysa"

Zeszłoroczna edycja „Akademii Sołtysa” poświęcona tematyce zarządzania wsią cieszyła się dużym zainteresowaniem, w spotkaniach wzięło udział 240 osób. Tym razem proponujemy Państwu program poświęcony w dużej mierze kwestiom społecznym. Nowością, która – mamy nadzieję – spotka się z przychylnością uczestników, jest rozbudowanie Akademii. Po raz pierwszy spotkania będą dwudniowe. Pierwszy dzień to panel pt.: „Gospodarstwa opiekuńcze – rozwijanie usług społecznych na obszarach wiejskich”. Koncepcja rozwoju gospodarstw opiekuńczych w Polsce zakłada ścisłą współpracę pomiędzy rolnikami, doradcami rolniczymi, organizacjami pozarządowymi, administracją państwową oraz jednostkami samorządu terytorialnego. Konieczność takiej współpracy wynika wprost z przepisów normujących działalność opiekuńczą  w Polsce.

Sprawą kluczową jest dotarcie z wypracowaną koncepcją rozwoju gospodarstw opiekuńczych do podmiotów ważnych w procesie jej wdrażania. Budowanie sieci usług społecznych, których istotną częścią będą gospodarstwa opiekuńcze jest możliwe tylko przy współpracy z samorządami, ze względu na dostępne źródła finansowania oraz na fakt, że niektóre z tych źródeł  będą dedykowane jednostkom samorządu. Jednak równie ważne jest pozyskanie wiedzy o działaniach podejmowanych przez samorządy na rzecz rozwoju usług opiekuńczych. Dzięki współpracy możliwe będzie dopracowanie i rozbudowanie koncepcji funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych. Na koniec tej części spotkania poruszony zostanie temat rozwoju przedsiębiorczości z wykorzystaniem alternatywnych form działalności pozarolniczej. Drugi dzień Akademii to informacje o programie „Społecznik” - nowatorskim przedsięwzięciu, którego głównym celem jest zaangażowanie lokalnych samorządów do współpracy z miejscowymi liderami oraz promowanie aktywności obywatelskich wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. Ponadto uczestnicy dowiedzą się więcej o grantach sołeckich oraz działaniach PROW realizowanych przez samorządy lokalne.

Zapraszamy lokalnych liderów z naszego województwa na spotkania organizowane w ramach „Akademii”, która – jesteśmy o tym przekonani – umożliwi uczestnikom zdobycie lub poszerzenie wiedzy, a także przyczyni się do rozwoju naszych małych ojczyzn.

Terminy i miejsca spotkań:

- 4–5 grudnia br., Choszczno, Ośrodek Sportowo - Wypoczynkowy, ul. Sportowa 1

- 7–8 grudnia br., Międzyzdroje, DW Posejdon, ul. Promenada Gwiazd 4,

- 11–12 grudnia br., Borne Sulinowo. Pensjonat Ani, ul. Spacerowa 5

Wszystkie spotkania rozpoczynać się będą o godzinie 10:00

Osoby zainteresowane uczestnictwem w szkoleniu prosimy o zgłaszanie udziału mailowo na adres ksow@wzp.pl lub telefonicznie pod nr telefonów: (91) 31 29 335 lub 328.

Uczestnicy szkolenia otrzymają pakiet materiałów szkoleniowych. Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Organizator zapewnia obiad i kolację w pierwszym dniu, nocleg a także śniadanie drugiego dnia "Akademii". W trakcie zajęć przewidziane są przerwy kawowe. 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwowanie miejsc z należytym wyprzedzeniem.


Portale regionalne
mapa

 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009