Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Akademia Sołtysa 2019 - podsumowanie

22.10.2019

Piąta edycja "Akademii Sołtysa" już za nami. Cztery spotkania zorganizowane w ramach tegorocznej "Akademii" cieszyły się niespotykaną dotąd popularnością. Każde z nich zgromadziło komplet uczestników a niemal drugie tyle oczekiwało (na liście rezerwowej) na zwolnienie się miejsca, co zresztą czasem się zdarzało.

W tym roku tematem wiodącym były zmiany klimatyczne: ich przyczyny, konsekwencje, możliwości zmniejszania ich skutków. Temat niezwykle ciekawy ale również bardzo obszerny i złożony. Punktem wyjścia do piątkowych wykładów prowadzonych przez prof. Bogdana Chojnickiego, klimatologa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, była każdorazowo energia. Od konieczności pozyskiwania energii zaczynała się ciekawa opowieść o przyrodzie, miejscu w niej człowieka, jego wpływie na otaczający świat. Dzięki wykładom mogliśmy odbyć swoistą podróż, zaczynającą się kilka miliardów lat temu, gdy zaczynała się formować Ziemia i pojawiały się pierwsze organizmy żywe, przez okresy tworzenia się złóż paliw kopalnych i znacznie nam bliższe czasy najpierw początków rolnictwa a później przemysłu, aż po czasy dzisiejsze. Słuchacze mieli szansę poznać wady i zalety różnych źródeł energii, rodzaje zanieczyszczeń wody i powietrza i ich oddziaływanie na człowieka, spojrzeć z innej niż zazwyczaj perspektywy na różne zagadnienia związane z codziennym życiem. Zmiana perspektywy była ważną częścią wykładów - często dopiero spojrzenie z dystansu pozwala dostrzec zarówno szerszy kontekst zdarzeń, jak też ich znaczenie.

Obserwując liczbę chętnych do rozmowy z wykładowcą zarówno w przerwach, jak i po zakończeniu zajęć można przypuszczać, że dla wielu osób była to wielka (być może jedyna?) okazja do spotkania "na żywo" eksperta z takiej dziedziny. Jednym zaś z celów, dla których wybrana została ta właśnie tematyka "Akademii", była z jednej strony, chęć i potrzeba przekazania wiejskim liderom rzetelnej wiedzy o mechanizmach i konsekwencjach zmiany klimatycznej ale również uświadomienie, że nasze indywidualne wybory z czasem zaczynają mieć realny wpływ na rzeczywistość. Pokazanie, że stara reguła "myśl globalnie, działaj lokalnie" jest wciąż słuszna i skuteczna, chociaż zazwyczaj nie od razu to widzimy.

Sobotnie przedpołudnie to już tradycyjnie czas na prezentację wdrażanych przez Samorząd Województwa działań adresowanych m.in. do małych ojczyzn i ich liderów. Wicemarszałek Jarosław Rzepa szczegółowo omawiał zasady ubiegania się o "Granty sołeckie", zachęcał do brania udziału w konkursach "Piękna zachodniopomorska wieś" oraz "Sołtys roku" a także pozyskiwania pieniędzy na oddolne inicjatywy w ramach "Społecznika". Istniejąca już od wielu lat Lista Produktów Tradycyjnych to również sposób na popularyzację obszarów wiejskich, w tym przypadku przez kulinaria. Jarosław Rzepa przekonywał, że warto ubiegać się o wpisanie na tę listę swoich tradycyjnych (wytwarzanych od minimum ćwierćwiecza) produktów, ponieważ może być to okazją np. do rozwinięcia skali produkcji, pozyskania nowych klientów i rynków. Województwo od dawna pomaga takim wytwórcom i robi to skutecznie.

Powszechnie deklarowana przez opuszczających Ośrodek Wypoczynkowy "Wielki Błękit" w Łukęcinie uczestników spotkań chęć wzięcia udziału w "Akademii Sołtysa 2020" jest dla organizatorów z jednej strony powodem do zadowolenia, z drugiej jednak oznacza ciągłą pracę nad podnoszeniem jakości spotkań.

 


Portale regionalne
mapa

 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009