Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
English 
baner

Rusza "Akademia Sołtysa"

27.11.2017

Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich serdecznie zaprasza osoby pełniące funkcję sołtysów na obszarze województwa zachodniopomorskiego a także innych liderów wiejskich do uczestnictwa w cyklu spotkań informacyjno-szkoleniowych pod wspólną nazwą "Akademia Sołtysa"

Zeszłoroczna edycja „Akademii Sołtysa” poświęcona tematyce zarządzania wsią cieszyła się dużym zainteresowaniem, w spotkaniach wzięło udział 240 osób. Tym razem proponujemy Państwu program poświęcony w dużej mierze kwestiom społecznym. Nowością, która – mamy nadzieję – spotka się z przychylnością uczestników, jest rozbudowanie Akademii. Po raz pierwszy spotkania będą dwudniowe. Pierwszy dzień to panel pt.: „Gospodarstwa opiekuńcze – rozwijanie usług społecznych na obszarach wiejskich”. Koncepcja rozwoju gospodarstw opiekuńczych w Polsce zakłada ścisłą współpracę pomiędzy rolnikami, doradcami rolniczymi, organizacjami pozarządowymi, administracją państwową oraz jednostkami samorządu terytorialnego. Konieczność takiej współpracy wynika wprost z przepisów normujących działalność opiekuńczą  w Polsce.

Sprawą kluczową jest dotarcie z wypracowaną koncepcją rozwoju gospodarstw opiekuńczych do podmiotów ważnych w procesie jej wdrażania. Budowanie sieci usług społecznych, których istotną częścią będą gospodarstwa opiekuńcze jest możliwe tylko przy współpracy z samorządami, ze względu na dostępne źródła finansowania oraz na fakt, że niektóre z tych źródeł  będą dedykowane jednostkom samorządu. Jednak równie ważne jest pozyskanie wiedzy o działaniach podejmowanych przez samorządy na rzecz rozwoju usług opiekuńczych. Dzięki współpracy możliwe będzie dopracowanie i rozbudowanie koncepcji funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych. Na koniec tej części spotkania poruszony zostanie temat rozwoju przedsiębiorczości z wykorzystaniem alternatywnych form działalności pozarolniczej. Drugi dzień Akademii to informacje o programie „Społecznik” - nowatorskim przedsięwzięciu, którego głównym celem jest zaangażowanie lokalnych samorządów do współpracy z miejscowymi liderami oraz promowanie aktywności obywatelskich wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. Ponadto uczestnicy dowiedzą się więcej o grantach sołeckich oraz działaniach PROW realizowanych przez samorządy lokalne.

Zapraszamy lokalnych liderów z naszego województwa na spotkania organizowane w ramach „Akademii”, która – jesteśmy o tym przekonani – umożliwi uczestnikom zdobycie lub poszerzenie wiedzy, a także przyczyni się do rozwoju naszych małych ojczyzn.

Terminy i miejsca spotkań:

- 4–5 grudnia br., Choszczno, Ośrodek Sportowo - Wypoczynkowy, ul. Sportowa 1

- 7–8 grudnia br., Międzyzdroje, DW Posejdon, ul. Promenada Gwiazd 4,

- 11–12 grudnia br., Borne Sulinowo. Pensjonat Ani, ul. Spacerowa 5

Wszystkie spotkania rozpoczynać się będą o godzinie 10:00

Osoby zainteresowane uczestnictwem w szkoleniu prosimy o zgłaszanie udziału mailowo na adres ksow@wzp.pl lub telefonicznie pod nr telefonów: (91) 31 29 335 lub 328.

Uczestnicy szkolenia otrzymają pakiet materiałów szkoleniowych. Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Organizator zapewnia obiad i kolację w pierwszym dniu, nocleg a także śniadanie drugiego dnia "Akademii". W trakcie zajęć przewidziane są przerwy kawowe. 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwowanie miejsc z należytym wyprzedzeniem.


Portale regionalne
mapa

 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009